Naziv projekta: Usposabljanje mentorjev za izvajanje praktičnega usposabljanja z delom po izobraževalnih programih za pridobitev izobrazbe v letih 2021-2023
Trajanje projekta: 2021 – 2023
Vodja konzorcija: Šolski center Kranj (http://um.sckr.si/)
Namen projekta je prispevati k izboljšanju odzivnosti sistema izobraževanja in usposabljanja na potrebe trga dela, izboljšanju privlačnosti poklicnega izobraževanja in usposabljanja in učinkovitemu izvajanju praktičnega usposabljanja pri delodajalcih.
Usposabljanje zajema naslednje vsebinske sklope:
Sklop A: Osnovno usposabljanje mentorjev
Usposabljanje po tem programu obsega 32 ur neposrednega pedagoškega dela in 18 ur samostojnega dela udeležencev.
Vsebinski sklop:
- Komuniciranje in sodelovanje dijaka oz. študenta in mentorja
- Kako podpreti mentorja pri izvedbi usposabljanja?
- Kako podpreti mladoletnika pri učenju na delovnem mestu?
- Zaključna naloga
Sklop B: Nadaljnje usposabljanje mentorjev
Pri tem sklopu gre za nadaljnja usposabljanja mentorjev iz štirih različnih vsebinskih področij.
Usposabljanja bodo potekala po krajših programih v obsegu 8 ur neposrednega pedagoškega dela:
- Kako dijake in vajence pripraviti na vmesni preizkus
- Priprava načrta izvajanja vajeništva
- Učinkovit mentorski proces
- Komunikacija in zaupanje v mentorskem odnosu
Šolski center Celje bo kot partner v projektu izpeljal 7 izvedb usposabljanj mentorjev. Usposabljanje poteka v skupini od 12 do 13 udeležencev. Za uspešen zaključek in pridobitev potrdila o končanem usposabljanju, se mora udeleženec udeležiti vsaj 75% vseh srečanj in na koncu pripraviti individualno zaključno nalogo. Izobraževanje je za vse udeležence brezplačno.
Cilji:
Cilj javnega razpisa je izboljšanje kompetenc izvajalcev poklicnega izobraževanja in usposabljanja v podjetjih (v nadaljevanju: mentorji) za kvalitetno svetovanje, izobraževanje, uvajanje v delo in prenos znanj dijakom in študentom višjih strokovnih šol, ki se praktično usposabljajo z delom pri delodajalcih.
Ciljna skupina:
Mentorji, zaposleni pri delodajalcih, ki izvajajo praktično usposabljanje z delom za dijake srednjega poklicnega in srednjega strokovnega izobraževanja, mentorji, zaposleni pri delodajalcih, ki izvajajo praktični del izobraževanja za študente višjega strokovnega izobraževanja ter mentorji, zaposleni pri delodajalcih, ki izvajajo ostale formalne oblike praktičnega usposabljanja oziroma izobraževanja (za vajence).